HTML

Élős

Friss topikok

  • Bereznay: @ParaZita2: Gondolatnak mindegyik jó, kösz. A véletlen egybeesést csak lehetőségként említettem,... (2015.02.23. 19:56) Fizika+Politika
  • Bereznay: Volt egyszer, úgy húsz éves korom táján, egy alap vonásaiban eléggé rokon jellegű tervem. Jófej sz... (2015.02.22. 22:27) Hazaárulás-Hatóság
  • Bereznay: @ParaZita2: Az biztos, hogy gondolatnak remek. (2015.02.22. 22:22) Virtuális kivégzés elve

Címkék

Fizika+Politika

2014.08.13. 13:29 ParaZita2

Előre bocsátom, annak ellenére, hogy lazán és pongyolán fogalmazok, ide kell figyelni, s meg is lehet unni.

Mindannyian a világegyetemben, a természetben élünk, annak minden peremfeltételével és jellemzőivel együtt.

A természet viselkedését, működését a fizika nevű tudományág fogalmazza meg természeti törvényekben.

Mindent szemlélhetünk "messziről is, közelről is". Ha a természethez is kicsit közelebb "húzódunk", akkor -egyebek mellett- a hőmérséklethez kötődő jelenségekbe ütközünk. Némi vizsgálódás és gondolkodás után szép szabályosságokat ismerünk föl. Ezeket el is nevezhetjük a termodinamika fő tételeinek. Ezek egyike valami olyasmit fogalmaz meg, hogy a jelenségeknek van időbeli kitüntetett iránya. Nagyon egyszerűen: az idő csak telik, csak telik, s vissza sosem fordítható. Sosem leszünk fiatalabbak. (S ha még az olvasó fiatalabb is lenne, de ugyanakkor, én, vagy bárki más, honnan tudna arról, hogy most neki is fiatalabbnak kell lennie?) Elképzelhetjük azt is, amint egy üvegpohár leesik az asztalról a járólapra és ott ripityára törik. Vajon mennyi a valószínűsége, hogy ugyanannyi munkával, mint ami a leejtéshez és széttöréshez kellett, ismét összerakjuk és visszahelyezzük a teljesen eredeti helyére és sértetlen állapotába? (Digitálisan és virtuálisan megy, no de pl. lélegezni valóságban élethűbb, mint virtuálisan.) Vagy a fagyasztóból tegyünk egy jégkockát a szoba-hőmérsékletű vízzel teli pohárba. A jégkocka lassan elolvad, a víz egy kissé lehűl. Mennyi a valószínűsége annak, hogy a pohár víz visszamelegszik, s közben egy kocka jég keletkezik benne? Van egy külön névvel ellátott fizikai jellemző, amely a természet ilyen kitüntetett irányultságú viselkedést magába sűríti, s ez az entrópia. Lényegében azt méri, hogy egy szemlélt rendszer mennyire rendezetlen. Azt mondjuk, hogy a rendszer entrópiája nagyobb, ha az rendezetlenebb. A természetben olyan folyamatok szeretnek lezajlani, hogy az előállt rendszer nagyobb rendezetlenségű, nagyobb entrópiájú legyen. Nagyon elgondolkoztató, hogy az élet -első pillanatra- ennek ellentmondani látszik: ha pl. születik egy gyermek, különböző atomok és molekulák tömkelegéből, rendezett módon, az kissé olyan, mintha a darabjaira tört pohár összeállna és ismét ott ragyogna az asztalon. (Nyilván mindenki gondolhatja, hogy sziszifuszi munkával és óriási technikai apparátussal az összetört pohár darabkáiból is vissza lehetne építeni az eredeti poharat - jó megközelítéssel - no de honnan szednénk azt a rengeteg energiát, s megérné-e? Itt elsőrendű kérdés az energia, emiatt rögtön meg is kell fogalmazni, hogy tudni kell, hogy mit tekintsünk egy rendszernek, hol vannak annak a határai, mennyire zárt vagy nyitott az a rendszer. Másképp fogalmazva ugyanezt: más kárára éppenséggel boldogulhatunk, ideig-óráig, de megéri-e?)

Milyen szerepe lehet az entrópiának a társadalmakban? Óvatosan kell következtetéseket levonni, nagyon oda kell figyelni, hogy milyen időskálán gondolkozunk és hogyan határozzuk meg a vizsgált (természet adott részeként létező társadalmi) rendszereket, hol van a "határuk", mennyire tekinthetjük zártnak (a rajta kívüli környezetével nem, csak azon belül kölcsönhatónak) illetve nyitottnak. Például egy gyermek születése meglehetősen zárt rendszerhez kötött: az anya testének része, de az a zártság egy bizonyos fejlettség/rendezettség elérése után további fejlődést/rendeződést már nem tesz lehetővé az egyén számára, ezért ki kell terjesztenie nagyobb méretűre a zárt rendszerét. Ha a gyermek mégsem jönne világra, akkor a zárt rendszer a saját nagyobb zárt rendszerével lépne kölcsönhatásba: vagy Cézár-metszés, vagy az anyatest hőemelkedéssel járó gyulladásai lépnének fel, viszonylag gyors halálhoz és rendezetlenséghez vezetve. Hol is húzódik a zárt rendszer határa? Pl. a diktatórikus hajlamú vezetőnek egy adott nemzet tűnik a fejlődési/rendezési maximumát biztosító zárt rendszernek. (Gondoljunk néhány történelmi példára: náci Németország, Szovjetunió, Kuba, Észak-Korea, Cheau-Románia. Az sem kizárt, OV azért ágál az EU föderáció ellen, mert az messze nem az ő fejlődési/rendeződési zárt rendszere.) Nagyobb idő és rendszerméret-skálán a termodinamika szabja meg a folyamatok irányát.

Mikor tekinthetünk egy társadalmi berendezkedést legéletképesebbnek? Legéletképesebb társadalom alatt értsük azt, hogy abban a társadalomban az egyének életben maradási és boldogulási esélyeik a legmagasabbak. Mivel a társadalom is része a természetnek, továbbá úgy vélhető, hogy az élet a rendezettséget növeli, szemben a természetben lezajló folyamatokkal, finom egyensúlyt kell megtalálni. Nevezetesen olyan rendezettséget (életet), ami egyidejűleg a legnagyobb (összesített) rendezetlenséget biztosítja. Ezt úgy valósíthatjuk meg, ha minél több egyénnek minél nagyobb, kiterjedtebb zárt rendszert sikerül biztosítani. Ha kevés egyénnek biztosítunk nagyobb zárt rendszert, az ahhoz hasonlítható, mintha egyenesekből raknánk össze egy kanyarívet. Ha sok egyénnek biztosítunk minél nagyobb (ám az előzőnél természetes módon kisebb) zárt rendszert, akkor a "kanyarívet" egyre jobban meg fogjuk közelíteni. Más szóval, az egyén szabadságát kell növelni. Mi is ennek a szakkifejezése? Liberalizmus? Amikor Orbán Viktor az "illiberális államról" beszél, akkor nagyon helyesen fogalmaz, ugyanis az államnak minél kisebb zárt rendszert kell biztosítani egy adott társadalom életképessége szempontjából. (Ismerve az elmúlt évtizedek paternalista etatizmusának beivódását a magyarok gondolkodásába, attól kell tartani, OV az állam alatt a magyar nemzetet és annak társadalmát érti vagy akarja értetni, ami természetesen tudatlanság és/vagy rosszindulat.)

Összegzésként: a természettől elválaszthatatlan társadalom működését, viselkedését is jellemzik a természet törvényei. Ideig-óráig (pl. egy emberöltőig egy nemzet esetén) azokat nagy veszteségek árán át lehet hágni, de az árát meg kell fizetni, és ami kibillen, az visszabillen. A természettel összhangban lévő - azaz konzervatív/megőrző-, tehát legfenntarthatóbb társadalom a liberális társadalom, amely a lehető legtöbb egyén számára biztosítja a lehető legnagyobb kölcsönhatási teret.

12 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://parazita2.blog.hu/api/trackback/id/tr366600547

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

explanatus 2014.09.07. 11:47:02

Elolvastam, kétszer is. Piszkosul nagyot csalódtam, nem a posztodban, a különös szemszögből való vizsgálódásod nagyon érdekes. A csalódásom a kommentek száma miatt van. Ilyenkor mindig az jut az eszembe, szép, szép ez a blogvilág, de mennyi jó gondolat nem jut el emberek tömegeihez a szétaprózottság miatt. Elkeserítő.

Bereznay 2015.02.22. 22:28:49

Na ehhöz most nekem késő van. De érdekel.

ParaZita2 2015.02.23. 10:52:28

@Bereznay: megtisztelsz, ha elolvasod.
(azt hiszem, van üzenete, mindenki számára, mégha érthetőbben és lehetne fogalmazni)

ParaZita2 2015.02.23. 10:56:00

... még ha érthetőbben is lehetne fogalmazni... és nem esne meg oly sok melléütés, kihagyás, nyelvi hiba, stb.

Bereznay 2015.02.23. 15:02:56

Hőstett volt, hogy elolvastam. Csak hogy tudd. Ennek nincs köze az írás minőségéhez, ahhoz van, hogy órákkal a rendes kelési időm előtt sikerült fölébrednem és ettől nyúzott vagyok. Lehet, hogy ezzel összefügg, hogy konkrétan a témára nézve nem ugrik be semmi, ugyanakkor azt észlelem, hogy nagyon hasonló az észjárásod, a gondolat vezetésed az enyémhez.

Bereznay 2015.02.23. 15:09:14

@ParaZita2:

A kihagyásokhoz nem tudok hozzászólni, de semmi baj nyelvi hibákkal. Ha van, nem föltűnő, szerintem ne törődj ilyesmivel. Csak legátlásra, a természetes szabad gondolat kifejtés visszafogására jó, így akkor is többet árt mint használ, ha véletlenül sikerül is valamin valamit csiszolnod. A melléütés meg – hivatalból mondom – totál közömbös.

ParaZita2 2015.02.23. 15:31:38

@Bereznay: :) Megértem, ha hőstett az elolvasás. Ez van, ez természetes, ha már nem sikerült bölcsésznek lennem.
:)

Ez "élős" blog név eredete: úgy vélem, elég sokan, ma, Magyarországon (is?) élősködnek, azaz, paraziták.
Innen pedig az egyik nick-em ered, és nincs összefüggésben egyetlen egy Zitával sem, amit magam is bánhatnék - de az más kérdés.

Azt sajnálom, amikor az emberek, legyenek mégoly tanult és széles tárgyi tudásúak is, gyakran nehezen egyeznek meg vitapartnereikkel. Hol van a respect, a tolerancia, az empátia?

Nem adjuk föl könnyen.
:)

Bereznay 2015.02.23. 16:46:16

@ParaZita2:

De ha MONDOM, hogy nem azért hőstett! Abszolút élvezhető, érdekes gondolatok, csak a koncentráció megy most nekem nehezebben, mint eszményi lenne. Különben közben mégis beugrott valami, bár csak egy laza szálon kapcsolódó. Talán említhetem attól még.

Nemrég írtam valakinek aki úgy vettem ki túlságosan a tankönyvi fogalmak szerint közelíti meg a politikát, így

„Ez olyasmi, ahogy bizonyos, egyben bizonyosan létező jelenségekre lehetetlen magyarázatot találni a newtoni fizika mégannyira kidolgozott és logikusnak is tűnő rendszerében. Elméletek/tanok alkalmazhatóságának megvannak a maguk határai akkor is, ha a vonatkozó ún. szakértők ezt jellemzően nem is szívesen, illetve csak megkésve látják be. A lényegesen kevésbé egzakt ún. társadalom tudományok esetében ez sokszorosan igaz.”

Világos, hogy te nem ilyesmiről beszéltél, de legalább ez is fizika és poltika együtt, pedig nálam csodaszámba megy, hogy fizika hasonlattal éltem.

Különben az miért lenne baj, hogy nem lettél bölcsész? Az átlag nagyon fárasztó, gyönge. Nekem elhiheted, komolyan szenvedés volt kibírnom az öt évet. Igaz, nem kizárt, hogy azóta ez változott. Az átlag ilyen volt: mindennel szemben kritikátlan tekintélytisztelő lányok, saját nagyszerűságüktől eltelt arroganicával fölényt kereső hapsik. Akkor te fizikus lennél? Vagy ez csak esetegsssg volt és egész más?

Az élős ilyen értelmére sose jöttem volna rá. Azt képzeltem, hogy arra rímel, hogy élni. Hogy élős, mert az élet dolgaival foglalkozik.

Érdekesen hangzik, hogy bánhatnád, hogy nincs összefüggésben Zitával. Merthogy? Hapsi vagy és jó lenne kettő-három a háznál? Esetleg mert szebbnek tartod a nevet, mint amit birtokolsz? Szóval milyen kérdés az a más?

A vitában, ha nem is a megegyezés, de legalább kölcsönös tisztelettel folytatott beszélgetés alapvető föltétele a tárgyszerűség. Akkor kezdődnek a bajok, amikor legalább az egyik félnek nem ilyen a megközelítése. Pl nem arról szól nála a vita amiről szó van, hanem arról, hogy győzni akar legalább látszatra, szóval hiúságról szól, meg mindenféle egyéb csak pszichológiailag értelmezhető fölöslegességről.

ParaZita2 2015.02.23. 18:15:14

@Bereznay: Én annak örülök, ha az emberek gondolatai (azok hiányosságaival, tévedéseivel is együtt) harmonizálnak, de soha sem kizáróan, és, ahogy írod, hiúsággal, pszichikai túltelítettséggel. Némi bölcsesség, meg empátia és engedékenység segít. A merevség sok jóra nem vezet, hosszú távon soha.
Zita a parazita része csupán.
igen, néha nem lett volna rossz, ha lett volna belőlük akár több is, pl. amikor katonák voltunk, nagy volt a "hiány". :)
Vigasztaljon az, hogy minden rossznál van rosszabb is?
Akkor már inkább: minden jónál lehet jobb is.
Talán ezért is vagyunk itt jó páran, akár Te motivációddal összhangban is, mert úgy véljük, lehetne javítani a társadalmi közegünkön, hisz ha nekünk nem is annyira fontos, de minden egészséges élet utódokat nemz és felelős értük.

Bereznay 2015.02.23. 18:31:13

@ParaZita2:

Nagyon osztom a minden jobbnál jobbat kereső megközelítést. Mégsem persze, ha az örök elégedetlenséget jelent, de mint az önbecsapó, a rossznál is rosszabbal vígasztalódás ellentétét föltétlenül.

Kösz amiket velem kapcsolatba mondsz. Van valami elképzelésed, mitől az utóbbi időben hirten elszaporodott nekem esések? Lehet csak egybeesés, de azelőtt évek alatt nem tapasztaltam annyi ellenségességet, mint az utóbbi két hétben. Valami oka csak lehet?

ParaZita2 2015.02.23. 19:37:09

@Bereznay: "...utóbbi időben hirten elszaporodott nekem esések..."
A választ meg is adtad: "...Lehet csak egybeesés..."
Kibillen, majd visszabillen.

Az lehet mögötte, hogy esetleg kezd az emberekben "elszakadni a cérna", kezdenek toleranciájuk végéhez érni. S akkor könnyebben vagdalkoznak, minden égtáj felé.
Tehát lehet, hogy egy nagyobb átalakulás előszele, valamiféle indikátor, egy tünet. Nem könnyű, de lehet, hogy meg kellene próbálni kívülről szemlélni a helyzetedet is (skizofrén próbálkozás, biztos nem könnyű) Hirtelen ennyi jutott eszembe.

Bereznay 2015.02.23. 19:56:05

@ParaZita2:

Gondolatnak mindegyik jó, kösz. A véletlen egybeesést csak lehetőségként említettem, mint ki nem zárhatót. Igazán nem hiszek benne.

Ettől függetlenül én is úgy érzem, hogy változások küszöbén állunk. Kimerülőben a rendszer. A valóságnak az a természete, hogy hiába igyekeznek kiküszöbölni, előbb utóbb utat talál magának. Nekem ez a Simicska ügy értelme. De az is effélére mutat, ahogy össze-vissza kapkodnak a külpolitikában.

Érzés szinten (nem tudom ész érvekkel indokolni, de nem is vágyszerű gondolkodés miatt) azt sejtem, hogy még a következő választás előtt jelentős fordulatok lehetnek. Anélkül, hogy fogalmam volna a részletekről. Valami előre nem láthatót érzek a levegőben lógni. Kockázatos ezt mondani mert könnyen bizonyulhat hülyeségnek. Szóval jótállás nélkül.
süti beállítások módosítása